Ślady rzeczywistości

Ślady rzeczywistości. Wystąpienie na temat roli fotografii i innych uwarunkowań we własnej twórczości malarskiej
— wykład otwarty prof. dr. hab. Andrzeja Macieja Łubowskiego w ramach Festiwalu Obrazu 2025
8 maja 2025, 12:00
Atrium UAP, ul. 23 Lutego 20.
wstęp wolny
 
 
O artyście:
Andrzej Maciej Łubowski, występuje także jako Maciej Łubowski. Urodził się w 1946 roku w Poznaniu. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ukończył dyplomem z Malarstwa w 1971 r. w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Po ukończeniu studiów wrócił do Poznania. Od 1972 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, pełnił w nim wiele funkcji. W 2010 r. uzyskał tytuł profesora sztuk plastycznych. Jest profesorem na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, animatorem życia artystycznego i kuratorem licznych wystaw. Zorganizował ponad 55 wystaw indywidualnych swojej twórczości z zakresu malarstwa, brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w muzeach oraz innych zbiorach państwowych i prywatnych, w tym w Kolekcji Sztuki XX i XXI wieku w Muzeum Sztuki w Łodzi. W latach 80. brał udział w ruchu kultury niezależnej wystawiając swoje prace m.in. w pracowni Jana Rylkego na warszawskim Ursynowie. Za działalność artystyczną został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2005) oraz Brązowym i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2010, 2021).
W drugiej połowie lat 70. zasłynął jako jeden z czołowych przedstawicieli fotorealizmu w Polsce. W tamtych latach malował obrazy przedstawiające własną postać przemierzającą nieprzyjazne przestrzenie wielkomiejskich wykopów i zaułków. W swojej twórczości posługuje się fotografią tworząc cykle prac malarskich: w latach 80. monumentalnych symbolicznych obrazów, w latach 90. instalacji malarskich powstałych z powiększonych wizerunków twarzy pociętych w pionowe pasy i bloczków betonowych (Dekompozycje), od 1999 obiektów malarskich powstałych z pionowego załamania obrazów przedstawiających fragmenty twarzy (Złamane Obrazy i Obiekty Podwójne), które po dołożeniu tła przedstawiającego rozkopaną ziemię wyewoluowały w następny monumentalny cykl pt. Panoramy. W 2008 r. rozpoczął cykl prac pt. Presje będący kontynuacją poprzednich serii. Równolegle od 2007 r. kontynuował serie obrazów z postaciami umiejscowionymi w wyciemnionych wnętrzach, pod światło na tle okien lub przeszklonych drzwi (Okna, Przy Oknie, Przy drzwiach), od 2020 r zaczął malować wielopostaciowe obrazy (Plaże) oparte na fotografii, a następnie przedstawiające przechodzących ludzi w przestrzeni miejskiej (Promenady, Turyści, Przechodnie). Obrazy te eksponują przestrzeń i światło oraz dotykają kondycji ludzkiej.
 
 
 
koordynator sekcji wykładów Festiwalu Obrazu: dr Adam Gillert
 
Wykład jest częścią Festiwalu Obrazu 2025 — wydarzenia artystycznego towarzyszącego konkursowi malarskiemu Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie organizowanego przez Wydział Obrazu i Działań Interdyscyplinarnych UAP. https://woidi.pl/FestiwalObrazu2025
Identyfikacja graficzna: José Manuel Jiménez Muñoz

Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/share/162Qq38E46/